Sbohem, Facebooku: Jak jsem přišla o profil, kontakty a 16 000

Sbohem, Facebooku: Jak jsem přišla o profil, kontakty a 16 000

Ve středu ráno jsem se probudila s deaktivovaným FB účtem. Během vteřiny jsem tak ztratila…

❌ kontakty, které jsem měla pouze na messengeru

❌ část publika a potenciálních klientů

❌ možnost plánovat obsah na stránky klientek

❌ možnost placené reklamy

❌ možnost propagace mých služeb na FB

Na Facebook se navíc nedá nijak napsat nebo dovolat, takže jsem mohla jen čekat. Vzhledem k připravované kampani to všechno bylo dost nepříjemné.

To jsem ale ještě netušila, co přijde dál.

Nejdřív jsem si totiž myslela, že jen algoritmus špatně vyhodnotil nějaký můj příspěvek, nebo mě zas nějaký frustrovaný hlupák nahlásil.

ČTVRTEK: Čára přes rozpočet (doslova)

Celé čtvrteční dopoledne jsem ptala, hledala, řešila, jestli by se kontrola FB nedala popohnat a získat profil zpět. Zatímco jsem na IG psala expertce přes reklamy, jestli byl mi nedokázala poradit, přišlo mi na mobilu upozornění za banky.

“Odesláno 6000 Kč”

No počkat! Za co?!

Částka neodpovídala žádné plánované platbě.

Otevřela jsem proto appku bankovnictví a okamžitě mi vyletěl tep.

Koukala jsem na částky, které včera z mé karty odešly údajně na facebookovou reklamu (z mého deaktivovaného účtu), a které rozhodně neodpovídaly reklamě, kterou jsem před zablokováním v účtu nastavovala.

Okamžitě jsem proto volala na podporu banky, aby mi kartu blokovali a peníze nemizely dál. 3750 Kč už bylo v tahu, další částky pouze blokované a nezaúčtované. Celý zbytek dne jsem proto řekla, jestli byla rychlejší slečna v bance, nebo ten, kdo se mi naboural do účtu.

Změnila jsem hesla ve všech aplikacích, změnila zámek obrazovky na mobilu, nastavila dvoufázová ověření, kde se jen dá. Večer jsem uzavřela několika telefonáty s policí a téměř tříhodinovým sepisováním na policejní stanici, kde mi ale stejně přiznali, že netuší, co bude dál…

PÁTEK: První úspěch!

Protože peníze na účtu byly stále blokované, rozhodla jsem se do banky zajít osobně (respektive zajet, protože v Prostějově pobočku Equa bank nemáme). Peníze se “zasekly” na cestě, takže banka kromě prvních 750 Kč vše za pár hodin vrátila zpět.

Ztráta tak nebyla tak hrozná a na cestě mám novou platební kartu.

Jestli se ale někdy vrátím na Facebook je stále otázkou.

Pokus o založení nového účtu skončil během pár minut, kdy mě Facebook opět zablokoval.

VÍKEND: Pomoc v nedohlednu

Co vše komplikuje, je fakt, že Facebook v podobných situacích nabízí nulovou podporu. Od zablokování účtu mi nabídl jedinou možnost: do 30 dnů kliknout na tlačítko “nesouhlasím s rozhodnutím”, než účet smaže nadobro.

Neexistuje e-mail, telefonní číslo ani chat, na který by se člověk mohl s podobným problémem obrátit. Což mi na platformě, kterou pro podnikání využívá takové množství uživatelů a kde se v reklamách točí takové peníze, přijde naprosto neuvěřitelné.

Štěstím v neštěstí pro mě bylo to, že Facebook není mým hlavním propagačním kanálem. Aktivní jsem hlavně na Instagramu, mám sledující na Tiktoku, nějaká spojení na LinkedInu a část publika i v e-mailové databázi. Přesto jsem tím, že nemůžu přispívat na osobní FB profil, prezentovat se v podnikatelských skupinách a využívat placenou FB a IG reklamu, přišla o část potenciálních klientů a významný propagační kanál.

Ve středu a čtvrtek jsem se soustředila hlavně na svou psychiku. Byl to šok, který jsem opravdu nečekala a měla jsem chuť s celým onlinem seknout a nechat se někde zaměstnat. Teď už se celou situace snažím uchopit i prakticky a hledat alternativy, jak se ve svém podnikání obejít i bez Facebooku a jak vše zabezpečit tak, aby se podobné kolapsy neopakovaly.

Co bude dál?

Ve stínu všeho co se stalo, jsem se rozhodla zrušit pondělní workshop Jak zaujmout na Instagramu. Cítím, že sama potřebuju přístup k sítím nejdřív přehodnotit, a teprve poté vám tyto tipy předat. Aktivní zůstávám na InstagramuLinkedInu aTiktoku, kde vás ráda uvidím a budu sdílet další updaty.

Na Instagramu v týdnu od 5. září budu také sdílet tipy, jak si účty lépe zabezpečit, jak nebýt podnikáním závislé na jedné platformě a jak předejít tomu, aby vás podobné situace úplně rozhodily.

Pokud vás proto tohle téma zajímá (mělo by!), ráda se s vámi na profil potkám.

Adéla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *